FORUM  KONKURSOWE

ikony_wes_2015_forum

 

 

 

 

 

Czy rozbudzona świadomość mocy sprawczej mieszkańców wyprze arbitralne decyzje profesjonalnych gremiów w sprawach dotyczących przestrzeni architektonicznej miast?

Jak nie wylać dziecka z kąpielą, nie gasząc jednocześnie społecznego zaangażowania?

Demokracja inwestowania w przestrzeń czyli konsultacje społeczne, partycypacja, inicjatywy obywatelskie, konkursy architektoniczne, referenda

Chcemy podjąć dyskusję w temacie współczesnych modeli/trybów podejmowania decyzji o kształcie inwestycji i przekształceń przestrzeni miejskiej. Do udziału zapraszamy przedstawicieli osoby z rożnych środowisk (architektów, społeczników, samorządowców i artystów). Postaramy się odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Na ile decyzje dot. przestrzeni powinny zapadać w zamkniętych gabinetach profesjonalistów a na ile na plebiscytach internetowych?
  • Jakie są szanse i zagrożenia płynące ze stosowania rożnych metod/trybów wypracowywania decyzji?
  • Czy inwestorzy boją się konkursów – czy władze boją się konsultacji społecznych?

Udział m.in.:

v-ce Prezydent miasta Szczecin Michał Przepiera – prezentacja dotycząca Budżetu Obywatelskiego

dr inż. arch. Maciej Płotkowiak – wykładowca ZUT – specjalista historii architektury, wykład „Konkurs, mecenat -sposób doboru projektanta obiektów ikon stylu i czasu”

dr KED Olszewski artysta, dyrektor artystyczny Festiwalu inSPIRACJE, dyrektor artystyczny 13 muz, adiunkt w Katedrze Grafiki Interdyscyplinarnej Akademii Sztuki

arch. Florian Riegle – Riegle&Riewe Architekten – Austria – projektant Muzeum Śląskiego (obiekt finalista MvdR Award) w Katowicach i zwycięzca aktualny konkursu na „Centrum przesiadkowe w Goleniowie”  – wykład na temat doświadczeń konkursowych w Polsce i za granicą.

arch. Jacek Lenart – studio A4 , członek prezydium ZG i v-ce prezes ds. legislacji SARP – wykład „Nie konkurs? To co?”

Więcej gościach tego Forum w zakładce Prelegenci