piszonas ARCHkurierw-szczeciniemmSKMBT_C20315111214190MvdRarchineawszczecrs SKMBT_C20316011310450RS2

 

Zbliża się Westival Sztuka Architektury 2015, jego tegoroczny tytuł brzmi-WYGRAĆ SZCZECIN

Szczeciński  Westival Sztuka Architektury jest rozpoznawalną marką w całej Polsce i nie tylko.

Mamy powody do zadowolenia. To najstarsza odbywająca się regularnie rokrocznie od 9- ciu już lat, najstarsza tego typu impreza w Polsce . Przed nami kolejna edycja. Edycja wyjątkowa bo właśnie w tym roku nasze  miasto stało się architektoniczną stolicą nie tylko Polski ale i Europy  .
Głównym punktem tegorocznej edycji jest wystawa finalistów konkursu Miesa van der Rohe na najlepszy budynek w Europie. Nasza, szczecińska Filhormania zdobyła w tym roku najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie współczesnej architektury europejskiej, a to właśnie nagrodę Miesa van der Rohe ! Nagroda ufundowana przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe ma podkreślać znaczenie wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym rozwoju urbanistycznym, przyznawana jest od 1987 roku co dwa lata za realizację ukończoną w ciągu dwóch poprzednich lat. Wystawa przyjeżdża do nas prosto z Barcelony i Szczecin będzie pierwszym polskim miastem w którym będzie prezentowana. Z okazji tej nagrody w ramach Westivalu w szczecińskiej Filharmoni odbędzie się uroczysty koncert.

Ale to nie jedyne szczególne wydarzenie w naszym programie, po za tym będziemy poruszać ważne tematy związane z architekturą i urbanizacją miast. Do udziału w Westivalu zaproszeni zostali fachowcy w dziedzinach architektury i urbanistyki, osoby od których zależą decyzje związane z architektura miasta i mieszkańcy Szczecina.

Westivalowi towarzyszyć będą dyskusyjne fora, konferencje, wystawy i profesjonalne warsztaty architektoniczne dotyczące szczególnych miejsc Szczecina. Można będzie także wziąć udział w spacerach architektonicznych, seansach filmowych, spacerach po naszym mieście, zwiedzaniu specjalnie z okazji Westivalu udostępnionych budynków oraz warsztatach dla dzieci.

WYGRAĆ SZCZECIN- to tytuł tegorocznego Westivalu  bo chcemy więcej dobrej architektury w Szczecinie i jesteśmy przekonani, że najlepszą drogą do jej powstania są konkursy architektoniczna. Chcemy więcej dobrej architektury, nie tylko w naszym mieście i o tym właśnie chcemy rozmawiać podczas  tegorocznej edycji, tym razem będą to trzy westiwalowe weekendy listopada. Chcemy wspólnie z gośćmi westivalu odpowiedzieć na pytania:

– Co Filharmonia szczecińska dała miastu?

– Co to jest dobra architektura i skąd się bierze?

– Czy dobra architektura może być dla miasta osią jego rozwoju?

– I, co ważne – czy dobra architektura  się opłaca?

 

Cały program imprezy rozłożony został na trzy listopadowe weekendy, każdy o odrębnym charakterze:

weekend I : 13-14.11.2015 – „Konkurs, czyli najlepsze z najlepszych”

  • Najlepsze budynki w Europie w 2015.
  • Fenomen sukcesu szczecińskiej Filharmonii i … jej zakamarki.
  • Wygrać czy nie wygrać?- konkursy architektoniczne z różnych perspektyw.

weekend II : 20-21.11.2015 – „Konkurs  jako narzędzie promocji”

  • Strategia marki – strategie miast.
  • Mieszkać lepiej – owoce konkursów w budownictwie deweloperskim i społecznym.
  • Kwitnące miasta – strategiczne użycia architektury w rewitalizacji i rozwoju miast – Gdynia, Katowice.

weekend III : 27-28.11.2015 – „Konkurs na Szczecin”„Konkursy architektoniczne i promocja marki –  Szczecin”

  • Jaki będzie jutrzejszy Szczecin ? 2050 coraz bliżej – gdzie jesteśmy i co przed nami w realizacji strategii marki Floating Garden.
  • Ewolucja szczecińskiego stadionu – jaki tak naprawdę będzie ? To i inne pytania związane ze stadionem można będzie zadać autorowi projektu stadionu.
  • Cudze chwalicie… – Szczecin w budowie.

Na potrzeby Westivalu wykreujemy zupełnie nowe, zaskakujące miejsca westivalowych wydarzeń !

Wszystkie wydarzeni odbywać się będą w specjalnie na ten cel sprowadzonych namiotach sensorycznych w samym centrum Szczecina.

Szczecińską Filharmonię zaprojektowali architekci z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga we współpracy ze Studio A4. Budynek z Polski pokonał 420 innych obiektów z 36 krajów europejskich. W finałowej piątce prócz gmachu ze Szczecina znalazły się budynki z Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec i Włoch. Budynek z Polski walczy o tytuł najlepszego obiektu Europy z czterema pozostałymi finalistami: Muzeum Sztuki z Ravensburga, Niemcy (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei);Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG – Bjarke Ingels Group);Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O’Donnell + Tuomey).
Zapraszamy do udziału w naszym Westivalu. Jesteśmy przekonani, że tegoroczny program zainteresuje Państwa odbiorców, a poruszane tematy dostarczą inspiracji do tematów, które będziecie Państwo mogli poruszyć na swojej antenie, czy łamach. Mamy również nadzieję, że w państwa planach będzie miejsce na relacje z festiwalowych wydarzeń.

18.00-Otwarcie Westivalu PIĄTEK 13.11.2015- Miasteczko Westivalowe- Pawilon FORUM. W programie wieczoru min.: otwarcie wystawy głównej „EU Mies van der Rohe Award 2015”,  odwiedziny laureatki oraz prezentacja „New Harmony making of” – subiektywna.

18.00- Prezentacja: historia przebiegu inwestycji okiem fotografa/ prow. fotograf Radek Kurzaj- Pawilon FORUM. 

21.00- AFTERPARTY- Spotkanie w Klubie Westinalowym

Jeśli interesują Państwa szczegóły Westivalowych wydarzeń proszę o osobisty kontakt.
Z wyrazami szacunku

Katarzyna Tokarczyk- 606 525716

Rzecznik Prasowy

IX edycji Westivalu Sztuka Architektury

SARP O/Szczecin

 

Zapowiedź (pdf):
dokument-pdf_318-23408

 

 

Plakat (jpg):

Westival grafika 01

 

Logo(jpg):

Westival logo